Deski SUP dla zaawansowanych

Jeżeli złapaliśmy bakcyla pływania na SUP-IE, a powoli nudzi nas już wiosłowanie po spokojnych wodach jezior czy zatoki, oznacza to, że być może nadszedł właściwy czas na spróbowanie swych sił w bardziej wymagających odmianach paddleboardingu. Należą do nich wave, czyli surfowanie po falach, course racing (regaty) oraz touring (kilku lub wielodniowe wyprawy turystyczne). W zależności od tego, na którą z form się zdecydujemy, zaczynamy od skompletowanie właściwego sprzętu.

Deski SUP wave

Do pływania i surfowania po falach potrzebować będziemy deski o odpowiednich parametrach. Choć co prawda na morzu możemy używać nawet zwykłych „pompowańców” to zdecydowanie lepiej sprawdzają się deski sztywne o wyporności 130-180 litrów. Deski SUP wave są krótsze niż te do rekreacyjnego użytku (około 220-270 cm) Najlepiej wybrać model z pokładem pokrytym antypoślizgową pianką. Ważne jest także, aby deska wyposażona była w trzy stateczniki (centralny i dwa boczne) co zapobiegnie w trakcie wiosłowania zbyt szybkiemu ustawianiu się deski bokiem do fali. Na morzu konieczny jest solidny leash i wiosło, którego długość musi być nieco mniejsza niż w przypadku pływania rekreacyjnego.

Deski regatowe

Deski SUP przeznaczone do ścigania się muszą być niezwykle lekkie. Oczywiście podobnie jak w każdej poważniejszego odmianie paddleboardingu wybieramy deski sztywne. Pompowane mimo ogromnych starań producentów, ze względu na swój kształt posiadają zbyt duże opory, co uniemożliwia naprawdę szybkie pływanie. Deski regatowe są długie od około 4 m do nawet 5 m i wąskie 60-65 cm. Osiągnięta w tym kształcie smukłość pozwala łatwe ich rozpędzanie.

Deski SUP do turystyki

Podobnie jak modele regatowe deski turystyczne również są długie (4 m), ale zdecydowanie szersze. Także waga nie odgrywa tu najistotniejszej roli. Pożądane cechy to wytrzymałość stabilność i solidność konstrukcji. Turystyczny SUP, oprócz pasów transportowych powinien posiadać wbudowane w pokład, szczelne schowki na wyposażenie, szczególnie to najbardziej narażone na zamoknięcie. Przydatne szczególnie są modele z możliwością przewożenia wyposażenia również w części rufowej. W tej kategorii SUP-y  z najwyższej półki posiadają również możliwość mocowania na burcie zapasowego wiosła.