Kitesurfing

Deska i latawiec przepisem na świetnie spędzony czas

Niezbyt znana dyscyplina sportu, która z dnia na dzień porywa ze sobą coraz więcej osób chcących spróbować swoich sił na wodzie. Kitesurfing, bo o tej dyscyplinie mowa, to jazda na desce wyposażonej w latawiec (ang. kite), od którego angielskiego odpowiednika wzięła się nazwa samego sportu. Plaże Stanów Zjednoczonych pełne są widoku pięknego nieba, krystalicznie czystej wody oraz latawców.

Czym dokładnie jest kitesurfing?

Niektórym kitesurfing może kojarzyć się z windsurfingiem, jest to w końcu jedna z odmian surfingu, jednak po bliższym przyjrzeniu się możemy dostrzec parę różnic. Bliższym skojarzeniem z kitesurfingiem powinien być snowboard, ponieważ podczas jazdy bądź ślizgu na wodzie, z podłożem styka się tylko krawędź deski, a nie jej cała powierzchnia.

Ważną rolę odgrywa również miejsce, idealne miejsce do zabaw na desce powinno mieć dużą przestrzeń wolną od przeszkód, wodę niesięgającą wyżej niż do pasa, piaszczyste dno oraz stabilny wiatr. Jako ciekawostkę dodam, że w 2016 roku, na igrzyskach letnich w Rio de Janeiro, kitesurfing miał dołączyć do konkurencji żeglarskich, zastępując mocno stojący wtedy windsurfing, ostatecznie jednak został on skreślony przez światową federację żeglarską.

Kitesurfing w Polsce

Sport ten rozwinął się w naszym kraju naprawdę szybko, ważną rolę odegrało tu położenie naszego Polskiego morza. Idealne miejsca do nauki kitesurfingu znalezione zostały w Zatoce Puckiej oraz Półwyspie Helskim, wielkie, płytkie akweny wodne wołające kitesurferów z całego świata.

Sprzęt na dobry początek

Deska i latawiec są całkowitą podstawą, o której wie każdy, kto zapoznał się, chociaż z ideą kitesurfingu. Trzeba jednak pamiętać też o barze i pompce, rzeczach równie ważnych co wyżej wspomniana deska i latawiec. Bar to drążek służący do sterowania latawcem łączy się z nim za pomocą od dwóch do czterech linek. Pompki używa się do napełnienia latawca powietrzem.

Profesjonalny sprzęt nie jest tani, jednak ten używany przez początkujących nie odstrasza ceną lub możliwościami. Należy również pamiętać o tym, że sprzęt dobierany jest do umiejętności i co bardzo ważne, wagi pływającego. Po dłuższym zapoznaniu się z dyscypliną można sprzęt dobrać do własnych upodobań, aby łatwiej było nam wykonywać na desce czynności, które najbardziej lubimy.

Z latawcem jak kiedyś, tylko nieco inaczej

Osoby, które przyciąga woda, muszą po prostu spróbować kitesurfingu. Emocje podczas łapania kolejnych fal są nie do opisania, adrenalina podskakująca za każdym razem, gdy zobaczymy, jak wysoko udało nam się wybić jest świetna. Każdy, kto szuka mocnych wrażeń w otoczeniu słońca i wody, powinien dać szanse tej dość młodej dyscyplinie sportu.