Początek przygody z windsurfingiem.

Skoro tutaj jesteś to znaczy, że zafascynowała Cię nietuzinkowa, ekstremalna dyscyplina sportu. Zrodzony tuż przed końcem lat sześćdziesiątych w Kalifornii pomysł na połączenie deski z żaglem, rozprzestrzenił się na ogromną skalę, popychając setki tysięcy entuzjastów sportów wodnych do podjęcia rywalizacji w profesjonalnych zawodach, czy też stał się po prostu pasją na całe życie. Windsurfing to piękna aktywność, ale musisz poznać podstawowe informacje z nią związane, by się nie zrazić i rozpocząć swoją podróż z entuzjazmem. A więc… za nim złapiesz pierwszy wiatr w żagiel, warto głębiej zastanowić się nad doborem odpowiedniego sprzętu na start.

Nieoczywisty wybór deski i żagla.

Asortyment sklepów ze sprzętem do windsurfingu jest bardzo bogaty i przez to nietrudno o wyposażenie się w sprzęt, który na początku zabawy może okazać się nieodpowiedni albo najzwyczajniej totalnie zbędny. Jeśli chodzi o deski, to wyróżnia się ich aż 7 typów. Ciebie, jako początkującego windsurfera powinny zainteresować deski typu funboard, dedykowane właśnie nowicjuszom. Są stosunkowo tanie, a ich konstrukcja zapewnia większą stabilność kosztem zwrotności. Drugą możliwością są deski typu freeride, bardzo szerokie i również stabilne, doskonałe do rekreacyjnego pływania na spokojnych wodach. Jednak windsurfingto nie tylko deska, bo w tym sporcie nie polegamy na samych falach. Bez żagla się nie obejdzie, a tych również istnieje kilka typów. Jedynym słusznym wyborem na start będzie żagiel freeride, łatwy do zamontowania i niewymagający przy manewrowaniu, a do tego niedrogi.

Akcesoria windsurfera – konieczność czy zbędne gadżety?

Absolutnie konieczność. A to dlatego, by zapewnić sobie przede wszystkim bezpieczeństwo, stabilność i komfort podczas uprawiania windsurfinguObowiązkowymi dodatkami do deski i żagla będą uniwersalne buty do sportów wodnych. Pamiętaj o tym, by były idealnie dopasowane i zapewniały jak najlepszą przyczepność. Windsurfing ma to do siebie, że na początku więcej czasu niż na desce, spędzisz w wodzie, więc należy się także wyposażyć w kombinezon z pianki neoprenowej. Polskie wody nawet latem nie należą do najcieplejszych, a do tego nadmorski wiatr może mocno wychłodzić Twoje ciało. By temu zapobiec pianka jest niezbędna. Nie zapomnij też o tym, że windsurfing uprawia się w pełnym słońcu, dlatego koniecznie musisz posiadać okulary i krem z odpowiednim filtrem.

Mamy nadzieję, że powyższy mini-poradnik ułatwi Ci wkroczenie w świat windsurfingu. Życzymy wytrwałości i ogromu dobrej zabawy!