Windsurfing w sportowej odsłonie

W sezonie letnim, na różnych zbiornikach wodnych, często obserwować możemy osoby uprawiające rekreacyjnie windsurfing. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że pływanie na desce z żaglem to jedna z olimpijskich dyscyplin sportowych, a zawody windsurfingowe rozgrywane są także w wielu różnych konkurencjach.

Easy Surf Shop

Speed windsurfing

To zawody polegające na jak najszybszym przepłynięciu 500-metrowego odcinka. Zawodnicy używają bardzo wąskich desek i ogromnych żagli. Najpopularniejsze regaty to Luderitz Speed Challenge a rekord prędkości ustanowiony przez Francuza Antoine Albeau wynosi 53,27 węzła, czyli 98.65 km/h! W Polsce najszybsi pływają około 40 węzłów (74 km/h).

Wave

Konkurencja windsurfingowa polegająca na pływaniu po falach i wykonywaniu skomplikowanych ewolucji w powietrzu jak forward loop, back loop czy table top. Wave windsurfing to jedna z najbardziej widowiskowych odmian tego sportu. Czołowymi zawodnikami są tu Victor Fernadez i Philip Koster.

Slalom

Regaty windsurfingowe rozgrywane na oznakowanej trasie podobnie jak zawody żeglarskie. Ogromne prędkości i walka ramię w ramię sprawiają, że jest to odmiana ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców. Świetnie na arenie międzynarodowej radzi sobie Polak Maciek Rutkowski będący topowym zawodnikiem na świecie. Warto zaznaczyć, że slalomowe zawody rozgrywane są również w hali. Przykładem tego może być niedawno organizowana w Polsce impreza Windsurfing na Narodowym czy zawody w paryskiej hali Bercy.

Formuła Windsurfing

Dyscyplina rozgrywana w formie regat, na deskach o ściśle określonych parametrach. Jeszcze kilka lat temu jedna z najpopularniejszych odmian windsurfingu. Dziś powraca do łask w wersji z hydropłatem. Należy wspomnieć, że wielokrotnym Mistrzem Świata i Europy w Formule był Wojtek Brzozowski.

Raceboard

W tej konkurencji zawodnicy ścigają się na bardzo długich deskach nawet przy bardzo słabym wietrze. Wyścigi w tej klasie przypominają nieco typowe regaty żeglarskie. Mistrzem Świata i utytułowanym reprezentantem jest Max Wójcik.

Freestyle

Radykalne manewry na płaskiej wodzie. Skoki i obroty w powietrzu to główne elementy tej dyscypliny. Windsurfing freestyle to niezwykle efektowna, ale zarazem bardzo wymagająca konkurencja. Jednym z najlepszych na świecie jest Gollito Estredo, którego wyczyny na desce niejednego mogą przyprawić o zawrót głowy.